Ninja ZX-RR MotoGP
2004.08.29. 13:27
A Kawasaki, ahogy tbb nagy motorkerkpr-gyrt cg is, a 2002-ben rvnybe lp versenyszablyzat mdosts engedmnyeit s lehetsgeit kihasznlva, nyitott a MotoGP fel. Az elkszlt prototpussal mr folynak a versenyplys tesztek, termszetesen Japnban, ahol a versenygp szletett.
A motor lelke a vadonatj, soros, ngyhengeres motorblokk, melynek ptsekor szmos j technolgiai eljrst hasznltak. A tervezs korai stdiumban a mrnkk klnbz motorelrendezsi lehetsgeket vettek szmtsba. A GP motorok kztt manapsg trend V4-es s V5-s elrendezssel szemben a soros ngyhengeres ptsi forma sok technikai elnnyel jr, ezrt ezt a hengerelrendezst tartottk a Kawasaki mrnkei a legalkalmasabbnak.
A soros elrendezs mellett szlt tbbek kztt, hogy sszehasonltva a V-motorral, a szv s kipufog-rendszer tuningolsa jval egyszerbb. A vlasztott megolds msik nagy elnye a balanszrozsnl jelentkezik: a j kiegyenslyozottsg a soros elrendezs blokknak szinte veleszletett tulajdonsga.
Ahhoz, hogy a lehet legtbb ert csikarhassanak ki egy ngytem motorbl, meglehetsen hossz kipufogrendszert kell pteni. A V-motorok esetben az els s a hts hengerek krl nem egyforma a hely, ezrt igen bonyolult kipufogrendszereket kell kszteni, hogy minden henger megkapja a maga megfelel hosszsg kipufogcsvt. Nyilvnval a soros ngyes elrendezs elnye a V-motorhoz kpest, ugyanis ez az ptsi md kikszbli a kipufogknykk elvezetsnek problmjt. A kipufogrendszer felptse s elhelyezse egyszer, nem tkzik akadlyba a ksbbi mdosts, gy a legoptimlisabb teljestmnygrbt kpesek kihozni a motorbl.
Tovbbi elny, hogy a V-motorokkal sszehasonltva a soros ngyes blokk hengerfejt sokkal egyszerbb fel-leszerelni a vzban.
Vadontj fejleszts eredmnye a knny s vkonyfal alumniumntvny vz s mg szmos egyb alkatrsz.
Az edzett ntvnyek ltalban vastagok s nehezek. Ezzel szemben a Kawasaki j Gp motorjban knny s vkonyfal tvzeteket hasznlnak fel. Az ntsi eljrs fejlesztsvel olyan kivl anyagot hasznlnak a vzhoz, amely mindamellett, hogy ers s szilrd, a kvnatos hatrig rugalmas is. A hagyomnyos motorvzakkal sszehasonltva, ennl az j vkonyfal alumniumntvny vznl jval kevesebb helyen kell hegesztst alkalmazni, ami bizony egyik gyenge pontja a motorvzaknak.
A Kawasaki GP motorjhoz fzd jdonsg a nagysebessg genertor alkalmazsa is. A benzinbefecskendez rendszereknek meglehetsen nagy az elektromos ram szksgletk. Azonban, ha nagyobb genertort ptenek a motorba, azzal a motor slya is megnvekszik, nem is beszlve arrl, hogy rtkes helyet foglal el. Hogy a relatve kismret genertorbl mgis elrjk a szksges ramkimenetet, a versenymotort nagysebessg, a kuplunggal hajtott genertorral szerelik. Ezzel a megoldssal hagyomnyos felpts, de mgis kicsi s knny genertorok hasznlatra van md, ugyanis a nagyobb kerleti sebessg miatt magasabb fordulatszmon mkd genertor nagyobb kimeneti ramot kpes produklni. A hagyomnyos genertorok meghajshoz szksg van kzl fogaskerkre vagy lncra is. Ebben az esetben azonban a genertort kzvelenl a kuplung fogaskereke hajtja, ezzel nincs szksg plusz alkatrszre, amivel tovbbi slyt sproltak meg.
A GP-motor zemanyag-elltsrl Keihin FCR-i zemanyag-befecskendez rendszer gondoskodik. Ez a meglehetsen kifinomult benzinbefecskendezsi rendszer egyesti a karburtorok s a benzinbefecskendezk elnyeit. A Keihin FCR-i rendszer felptsben hasonlt az FCR karburtorokhoz. A hagyomnyos befecskendez rendszerekkel ellenttben, amelyeknl a szvtaktusban helyezkedik el a pillangszelep, teht teljesen nyitott llapotban is van akadly a benzinram tjban ez a rendszer sktolattyt hasznl. (Ebben hasonlt az FCR karburtorokhoz.) gy aztn, amikor a gz teljesen nyitva, nincs semmifle akadly a szvcsatornban, ezzel jelentsen javul az zemanyag-ramls.br> A benzinbefecskendezs elnye, hogy knnyebben szablyozhat az zemanyag fogyaszts. Ez 2004-tl lesz igazn lnyeges szempont, amikor letbe lpnek a benzintank trfogatt korltoz szablyok.
2002. jnius 9-n a japn nemzeti superbike verseny 4. forduljn rntottk le a leplet a Kawasaki MotoGp versenymotorjrl. A klnbz tervezi elkpzelsek kzl az az alak valsult meg, amelyik a legkzelebb van az aerodinamikailag idelis formhoz. A ltvny megdbbent. Szgletes formk, mersz lek s igen kompakt felptmny. Kr elrontani a felmatriczssal.
|